Altany ogrodowe i ich rodzaje
Altana może stać się sercem ogrodu, w którym będzie tętniło życie. To miejsce, które możesz wypełnić wspaniałymi wspomnieniami czasu spędzonego z rodziną i znajomymi. Użyteczna przestrzeń, która może pełnić wiele funkcji. Jednak aby inwestycja okazała się trafiona, warto wybrać odpowiednią altanę ogrodową, a co za tym idzie wcześniej dowiedzieć się nieco więcej o tych konstrukcjach.
Jakie są rodzaje altan ogrodowych?
Zacznijmy od tego, że altana ogrodowa może być gotowym produktem, ale równie dobrze może zostać dostosowana do wymagań danego klienta, a więc zostać stworzona na indywidualne zamówienie. Miłośnicy majsterkowania mogą się pokusić nawet o samodzielne wykonanie konstrukcji. Jeśli jednak chcielibyśmy wyróżnić poszczególne rodzaje altan ogrodowych, to najlepszym podziałem jest podział na konstrukcje otwarte i zamknięte, czyli popularne domki ogrodowe. Altany zamknięte mogą pełnić także funkcję schowka, w którym możesz przechowywać akcesoria ogrodowe, krzesła czy wszystko to, co powinno być chronione przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Ten rodzaj sprawdza się głównie na ogródkach działkowych.
Altany otwarte powstają najczęściej w przydomowych ogrodach, gdzie liczy się tak naprawdę zadaszenie chroniące przed deszczem i słońcem, a nie całkowite zamknięcie pomieszczenia. Te konstrukcje powstają najczęściej z drewna, jednak na rynku dostępne są także te wykonane z metalu. Ich konstrukcja może zostać wykonana na planie kwadratu, prostokąta, sześciokąta czy ośmiokąta. Nie da się ukryć, że poza funkcją użytkową, takie drewniane konstrukcje, stanowią także urokliwą ozdobę ogrodu.
Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając altanę ogrodową?
Altana ogrodowa powinna być spójna z pozostałą aranżacją ogrodu. Z jednej strony będzie elementem wyróżniającym i przyciągającym wzrok, jednak stylistycznie musi pasować do całej reszty. Wybierając altanę ogrodową należy więc zwrócić uwagę na styl, w jakim została ona wykonana, a także na kolorystykę.
Warto zastanowić się także jak bardzo zamknięta powinna być dana altana. Tutaj inwestor ma naprawdę duży wybór. Może być to tylko zadaszenie oparte na belkach konstrukcyjnych, może to być całkowicie zamknięta przestrzeń lub może też stanowić połączenie obu rozwiązań – częściowo zakryte ścianki boczne, np. za pomocą lameli drewnianych. W tym przypadku pod uwagę warto wziąć warunki pogodowe panujące w danym regionie – jeśli altana ma stanąć w miejscu, gdzie mocno wieje, warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu w postaci ścianek bocznych.
Czy budowa altany ogrodowej wymaga pozwolenia?
Warto pamiętać także o tym, że większe gabarytowo konstrukcje wykonywane w ogrodach przy domach jednorodzinnych, mogą wymagać uzyskania pozwolenia na budowę. Aby nie spotkała Cię nieprzyjemna niespodzianka, przed dokonaniem zakupy czy przystąpieniem do projektowania, zapoznaj się z wytycznymi panującymi w Twojej okolicy. Takie informacje i wszystkie wytyczne dotyczące formalności otrzymasz w starostwie. Najczęściej dotyczy to jednak wielkogabarytowych konstrukcji, które przekraczają określony w przepisach metraż.