Jak zaprojektować zadaszenie tarasu?

Niemal każdy, kto posiada kawałek swojego ogrodu decyduje się na zadaszenie tarasu. Dzięki temu generujemy sobie dodatkową przestrzeń do wypoczynku oraz wspólnych spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Ten zdrowy sposób regeneracji powinien być jednak dobrze przemyślany, zaplanowany i wykonany. Dobrze zaprojektowane zadaszenie tarasu posłuży nam na długie lata i będzie naszą oazą wytchnienia. Warto zatem wybrać na swój wymarzony taras rozwiązanie, które będzie ponadczasowe, funkcjonalne, estetyczne i umożliwi nam przebywanie w ogrodzie przez większą część roku, bez względu na pogodę.

Bioklimatyczna pergola lamelowa z otwieranym dachem firmy Suntech to rozwiązanie z najwyższej półki. 45 – letnie doświadczenie producenta sprawia, że nawet najbardziej wymagający Klient spełni z nami swoje marzenia.

Jak zbudować taras?

Projekt zadaszenia tarasu

Wybór uzależniony jest od kilku czynników, które mogą ograniczać nam montaż. Z tego powodu możemy wyróżnić 3 główne warianty zadaszenia tarasu:

Pergola wolnostojąca

W tym przypadku pergola montowana jest na czterech słupach. Pod każdym z nich należy przygotować punktową wylewkę betonową, do której przytwierdzone zostaną kotwami, masywne słupy pergoli. Wymiary takiej wylewki powinny wynosić 50 x 50cm, a głębokość ok.100 cm w zależności od strefy przymarzania gruntu, które są inne w różnych regionach Polski.
Ponadto, jeśli osłony boczne pergoli będą wykonane z przesuwanych szyb, to również należy przygotować odpowiednio podłoże, aby pracowały równomiernie.
W tym celu wystarczy wokół obrysu pergoli, przygotować pas wylewki betonowej o głębokości ok. 20 cm i szerokości 30 cm.
Pergole tarasowe wolnostojące często spełniają rolę „zewnętrznego salonu”, co daje poczucie niesamowite wolności, szczególnie w czasach pandemii.

Pergola montowana do budynku

To opcja najczęściej wybierana przez Klientów. Wtedy z jednej strony stosowane są podpory belki montowane do ściany, a drugiej strony dach pergoli stoi na słupach.
Zaletą takiego rozwiązania  jest bezpośredni dostęp z domu pod pergolę.

Pergola montowane do budynku

Pergola w dachu

Możliwe jest również zamontowanie dachu pergoli bez aluminowych słupów, w opasce betonowej przygotowanej przez klienta. Dobrym przykładem są projekty naszego partnera, firmy Homekoncept – projekty domów nowoczesnych. Ażurowe belki umieszczone na tych tarasach mają tylko funkcję ozdobną i nie chronią przed deszczem, śniegiem czy słońcem. Dlatego coraz częściej klienci zamiast takich belek wybierają właśnie zadaszenie z pergoli. Mamy wtedy pewność, że nasze piękne meble nigdy nie zmokną i nie musimy pamiętać o tym, żeby chować wszystkie rzeczy pozostawione na tarasie przed deszczem.
Automatycznie zamykany dach pergoli zawsze zadba o to, żeby nasze sprzęty, mięciutkie podusie czy zabawki dziecka zostały bezpiecznie ukryte pod szczelną konstrukcją pergoli.
Kiedy tylko niebo się rozchmurzy, możemy natychmiast otworzyć zadaszenie pergoli i opalać się w promieniach słońca albo cieszyć się widokiem gwiazd.

Pergola w dachu

Suntech to rozwiązania na miarę lat 20-tych, XXI wieku

Projekty pergoli

Generalny Dystrybutor SUNTECH
Inteligentny Budynek Polska Sp. z o.o.
ul. Wiślanego Nurtu 3
04-987, Warszawa
tel. +48 666 011 160