Ogród zimowy czy pergola tarasowa - co wybrać?

Błogi wypoczynek na tarasie to marzenie chyba każdego z nas. To synonim zasłużonego po ciężkiej pracy relaksu, wspólnie spędzonego czasu z bliskimi na świeżym powietrzu. Kojarzy nam się jedynie z pozytywnymi emocjami, zatem warto chronić te wartości i odpowiednio zaaranżować przestrzeń tarasu, która stanie się naszą oazą. 

Pergola tarasowa

Ogród zimowy a pergola aluminiowa

Moment, w którym postanawiamy zadaszyć taras jest dopiero początkiem. Ale jakie zadaszenie tarasu wybrać, aby ostatecznie nasze działania  stanowiły bajkowe zakończenie? Często w tym punkcie pojawia się pytanie pergola bioklimatyczna aluminiowa czy może jednak ogród zimowy?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Oba rozwiązania mają za zadanie spełniać funkcje łączące bezpieczeństwo wypoczynku na świeżym powietrzu oraz komfortu użytkowania. Przy zbliżonych nakładach finansowych w obu przypadkach decyzja może przyprawić o ból głowy. Warto zatem poznać cechy każdego produktu i dopasować je do swoich potrzeb. A więc do dzieła…

Porównanie pergoli i ogrodu zimowego

DACH

To jeden z najważniejszych elementów zadaszenia tarasu jak sama nazwa wskazuje. Dach ogrodu zimowego skonstruowany jest zazwyczaj ze szkła. I tu pojawia się zagrożenie związane z ryzykiem uszkodzenia tj. spadające drzewa, czy  niezidentyfikowane obiekty, grad, itp. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, aby szkło było hartowane lub laminowane. Szklany dach stanowi świetną ochronę przed deszczem, ale co ze słońcem? W upalne dni, gdzie promienie słoneczne padają bezpośrednio na szybę wewnątrz tworzy się szklarnia, a temperatury sięgają afrykańskiego klimatu. To skutecznie wygoni nas spod tak zadaszonego tarasu. Niewątpliwie mamy na to rozwiązanie w postaci rolet dachowych ROLAX. Aluminiowe lamele, wypełnione pianką wtryskiwaną pod dużym ciśnieniem izolują pomieszczenia przez cały rok, a także chronią szklane dachy przed niszczącym wpływem czynników atmosferycznych. Montaż rolet dachowych ROLAX może obniżyć latem temperaturę wewnątrz pomieszczenia nawet o 20°C , a zimą utrzyma izolację termiczną, zmniejszając koszty ogrzewania. Rolety do ogrodów zimowych ROLAX zabezpieczają zakrywany dach przed przenikaniem deszczu i śniegu, niwelując równocześnie hałas spowodowany np. przez  silne opady. To jednak kosztowne rozwiazanie, które skłania nas do przemyślenia innych opcji.

Kolejnym elementem jest utrzymanie czystości szklanego dachu ze względu na trudny dostęp, a także na sam charakter szyb oraz widoczne zabrudzenia czy zacieki. 

Należy również zwrócić uwagę na fakt, iż dach ogrodu zimowego jest stały, nie można go otworzyć i przewietrzyć pomieszczenia. 

Pergola tarasowa posiada dach wykonany z aluminium. Pełni zarówno funkcję przeciwdeszczową, ale także przeciwsłoneczną. Jest odporny na wszelkie warunki atmosferyczne, a także na obciążenia śniegiem. Dzięki ruchomym lamelom obracającym się pod dowolnym kątem możemy sterować dopływem światła słonecznego oraz regulować dopływ świeżego powietrza. Ta funkcją umożliwia nam łatwy dostęp do górne części dachu, co zapewnia łatwość czyszczenia.

Pergola jak ogród zimowy

Pergole bioklimatyczne Suntech posiadają jeszcze jedną fantastyczną możliwość całkowitego otwarcia dachu.

Pergola nad tarasem z rozsuwanym dachem pozwala na wpuszczenie dowolnej ilości światła i doświetlenia pomieszczeń znajdujących się w sąsiedztwie pergoli tarasowej. Możemy z łatwością zażywać kąpieli słonecznych bez konieczności przesuwania mebli ogrodowych, a wieczorną porą zapewnia bajkowy dostęp do księżyca i gwiazd. 

KONSTRUKCJA

Ogród zimowy wykonany jest z zazwyczaj z PCV, aluminium lub drewna egzotycznego i zespolony szkleniem. Istotne jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod tak masywną konstrukcję, a także należy zwrócić uwagę, aby nigdy nie zespala konstrukcji bezpośrednio do warstwy ocieplenia, a do ściany budynku. 

Dobrej jakości aluminiowa pergola tarasowa to mocarna instalacja. Pergola ogrodowa Suntech, to potężna konstrukcja, która waży ok. 1 tony lub więcej w zależności od wymiarów tarasu.Niezbędne jest zatem przygotowanie odpowiedniego podłoża do montażu pergoli, aby cała konstrukcja była stabilna i przetrwała nawet największe wichury czy ulewy. Pergola bioklimatyczna ma znaczną przewagę nad ogrodem zimowym, gdyż możemy ją postawić w dowolnym miejscu, nie koniecznie bezpośrednio przy budynku.

Pergole tarasowe aluminiowe

W przypadku, gdy montowana jest pergola wolnostojąca, pod każdym słupem należy przygotować punktową wylewkę betonową, do której przytwierdzone zostaną kotwami, masywne słupy pergoli. Wymiary takiej wylewki powinny wynosić 50 x 50cm, a głębokość ok.100 cm w zależności od strefy przymarzania gruntu, które są inne w różnych regionach Polski.

KOMFORT TERMICZNY

Ogród zimowy jak sama nazwa wskazuje lepiej sprawuje się zimową porą. Poprawnie wykonana konstrukcja i dobre ogrzewanie pozwoli nam na korzystanie z ogrodu zimowego o tej porze roku. Z powodu dużej przestrzeni szklanej straty ciepła są potężne, a co się z tym wiąże niebagatelne rachunki za ogrzewanie ogrodu zimowego, co może nas przyprawić o zawrót głowy. 

Latem z kolei, bez odpowiednich rolet dachowych, czy klimatyzacji nie da się zapewnić komfortu termicznego i odpowiedniej wentylacji pomieszczenia. A to jak wiemy znacznie podnosi koszty wybudowania oraz użytkowania takiej konstrukcji.

Ogród zimowy z pergoli

Pergola tarasowa to rozwiązanie, które sprawdza się perfekcyjnie przez większą część roku. Ruchome lamele umożliwiają nam płynną cyrkulację powietrza i wentylują pomieszczenia. Możliwość ustawieni ich pod dowolnym kątem nachylenia reguluje dopływ światła. Automatycznie zamykany dach pergoli, kontrolowany przez zespół czujników zawsze zadba o to, żeby nasze sprzęty, mięciutkie podusie czy zabawki dziecka zostały bezpiecznie ukryte pod 100 %- owo szczelną konstrukcją pergoli. 

Aluminiowa pergola tarasowa czy ogród zimowy – co wybrać?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zarówno pergola bioklimatyczna jak i ogród zimowy posiadają wiele zalet, ale różnią się swoją funkcjonalnością i specyfikacją. Pergola na taras charakteryzuje się jednak zdecydowanie większymi możliwościami w kwestii projektu, montażu, czy dostosowania do aktualnie panujących warunków atmosferycznych.

Suntech to rozwiązania na miarę lat 20-tych, XXI wieku!

Ogród zimowy czy pergola tarasowa

Generalny Dystrybutor SUNTECH

Inteligentny Budynek Polska Sp. z o.o.

ul. Wiślanego Nurtu 3

04-987, Warszawa

tel. +48 666 011 160