Pawilon do ogrodu czy altana?

Ciepłe dni to idealny czas na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, szczególnie jeśli posiadamy własny kawałek zieleni. To właśnie wtedy z chęcią zapraszamy rodzinę czy znajomych, aby wspólnie spędzić miły czas. Jednak biorąc pod uwagę naszą kapryśną pogodę, warto mieć zadaszenie, które będzie chroniło zarówno przed upalnym słońcem jak i przed deszczem. Altana czy pawilon ogrodowy – co w tym przypadku lepiej się sprawdzi?

pergola, pergole, zadaszenie tarasu, pergole ogrodowe warszawa, pergola ogrodowa, pergola na taras, zabudowa tarasu, pergola warszawa, pergola tarasowa, taras zadaszenie, pergole suntech, suntech, bioklimatyczna pergola ogrodowa, PERGOLE TARASOWE, OSŁONY BOCZNE PERGOLI

Pawilon ogrodowy a altana – czym się różnią?

Aby wskazać, które z tych rozwiązań jest korzystniejsze i w jakich przypadkach sprawdzi się lepiej, warto najpierw opisać nieco specyfikę obu. Zarówno pawilon ogrodowy jak i altana spełniają takie same funkcje – chronią przed zbyt dużym nasłonecznieniem, a także zabezpieczają przed deszczem. Jak jest więc podstawowa różnica pomiędzy nimi? Altana jest to przeważnie pomieszczenie zbudowane na stałe i postawione w jednym miejscu. Może być wykonana z drewna bądź innych materiałów budowlanych jak np. cegła. Pawilon ogrodowy natomiast charakteryzuje się mobilnością, co nie oznacza, że jest on konstrukcją niestabilną. Wręcz przeciwnie, nowoczesne pawilony wykonywane są z różnych materiałów, jednak najczęściej są to specjalne tkaniny wodoodporne umieszczone na metalowych bądź drewnianych stelażach.

Altana czy pawilon – co wybrać?

Choć obie konstrukcje spełniają tę samą funkcję, to są to dwa zupełnie inne rozwiązania. Nie da się jednoznacznie wskazać, które z nich jest lepsze. Wiele zależy od indywidualnych preferencji użytkownika, a także od możliwości umiejscowienia konstrukcji w przestrzeni. Altana z pewnością zajmie więcej miejsca, więc jeżeli miejsca w ogrodzie nie jest zbyt wiele, warto się zastanowić czy warto zajmować całą przestrzeń altaną. Na wybór wpływ ma także budżet, jakim dysponuje inwestor. Nie da się ukryć, że nowoczesna altana ogrodowa stawiana na stałe, będzie dużo większą inwestycją niż pawilon. Ważne jest także to, w jaki sposób chcemy użytkować to pomieszczenie. Jeśli ma być to tylko dodatkowe zabezpieczenie, które będzie wykorzystywane sporadycznie, to nie ma sensu stawiania altany – pawilon będzie wystarczający. Jeśli natomiast oczekujemy stałego zadaszenia i jednocześnie chcemy otrzymać stabilne miejsce do przechowywania np. krzeseł ogrodowych, to altana sprawdzi się w tym przypadku lepiej. Dla niektórych istotne może być także to, w jakim dane rozwiązanie może pojawić się w ogrodzie. Budowa altany wymaga czasu, a najczęściej wcześniejszego zaplanowania i umówienia ekipy budowlanej. Jest więc to inwestycja, którą należy odpowiednio przemyśleć. Jeśli na pomysł postawienia zadaszenia wpadłeś spontanicznie, a rozwiązanie chcesz tu i teraz, to zdecydowanie szybciej postawisz pawilon ogrodowy. Ważne jest także to, czy zależy Ci na mobilności rozwiązania czy chcesz, aby stanęło w Twoim ogrodzie w konkretnym miejscu raz na zawsze. Altana postawiona w jednym miejscu będzie musiała w nim pozostać, natomiast pawilon zawsze możesz przenieść w inne miejsce, jeśli zmieni się Twoja wizja co do zagospodarowania przestrzeni w ogrodzie. 

Generalny Dystrybutor SUNTECH
Inteligentny Budynek Polska Sp. z o.o.
ul. Wiślanego Nurtu 3
04-987, Warszawa
tel. +48 666 011 160