Taras zadaszony czy odkryty?​

Taras jest synonimem błogiego wypoczynku, wspólnie spędzonego czasu z bliskimi na świeżym powietrzu. To miejsce ma wiele zastosowań, które kojarzą się jedynie z pozytywnymi emocjami. Zatem warto chronić te wartości i odpowiednio zaaranżować tą przestrzeń tarasu, która stanie się naszą oazą. W naszym środkowoeuropejskim klimacie najczęściej wyczekujemy ciepłej wiosny, gorącego lata czy złotej, polskiej jesieni. Niestety dobra pogoda pozostaje w sferze marzeń, bo to przecież nie Grecja czy Hiszpania, gdzie słonecznych dni jest mnóstwo. W Polsce tak realnie, na odkrytym tarasie możemy komfortowo spędzić jakieś 20-30 dni. Padające deszcze, silne wiatry, niskie temperatury nawet latem czy natrętne owady – bardzo skutecznie wyproszą nas z tarasu i nici ze spędzania czasu w pięknym ogrodzie, który zmuszeni jesteśmy oglądać przez okno. Co zatem możemy zrobić, żeby nasz taras był niczym luksusowy kabriolet z otwieranym dachem, którym możemy komfortowo jeździć przez cały rok?

Mamy dla Was rozwiązanie! Bioklimatyczna pergola lamelowa z otwieranym dachem! 

taras-zadaszony-czy-odkryty

Dach to archetypowe poczucie bezpieczeństwa. Motyw zadbania, uchronienia od deszczu, piorunów, czy ostrego słońca. Fundamenty są początkiem tworzenia swojego miejsca na ziemi, ale to właśnie dach jest tego końcem, kropką nad “i”. Dlatego właśnie niezbędne jest zadaszenie tarasu najbardziej funkcjonalnym i estetycznym rozwiązaniem – pergola ogrodowa z otwieranym dachem.

Taras zabudowany czy taras odkryty?

Funkcjonalność odkrytego tarasu w naszym klimacie jest relatywnie niewielka, zatem odpowiedź na pytanie czy taras ma być zadaszony czy odkryty wydaje się oczywista. Taras warto zadaszyć. Możemy zatem teraz przyjrzeć się możliwym sposobom na optymalną i najbardziej funkcjonalną dla Was zabudowę wymarzonego tarasu.

Zadaszony taras z oświetleniem

Jakie zadaszenie tarasu wybrać?

Wielu z nas latami kupowało i kupuje nadal przeróżne marketowe altany, bujawki ogrodowe, parasole, markizy tarasowe czy tworzy własne drewniane konstrukcje niczym Adam Słodowy. Jak wielu z nas szybko się przekonało, te rozwiązania nie spełniają wielu oczekiwań, nie wydłużają specjalnie czasu przebywania w ogrodzie i wylądowały lub za chwilę znajdą swoje miejsce na wysypisku śmieci.
Niezwykle adekwatnie te wybory podsumowuje cytat klasyka: „Rozczarowanie spowodowane niską jakością pamięta się długo, po przeminięciu radości spowodowanej niska ceną”.

Warto zatem wybrać na swój wymarzony taras rozwiązanie, które będzie ponadczasowe, przetrwa wiele lat, będzie estetyczne i umożliwi nam przebywanie w ogrodzie przez większą część roku,, bez względu na pogodę. Idealnym produktem w dzisiejszych czasach jest wysokiej klasy pergola ogrodowa z aluminiowym dachem. To rozwiązanie stosowane w całej Europie od kilkudziesięciu lat, w Polsce dopiero raczkuje. Suntech ma w swoje ofercie wiele modeli pergoli ogrodowych z dachem aluminiowym:

  • AEROLUX – pergola z rozsuwanych dachem i obrotowymi lamelami
  • EXXEN – pergola z rozwijanym dachem w systemie nożycowym
  • AXIS – pergola z obrotowymi lamelami
  • ROTA – pergola ze składanymi lamelami
 

Pergole lamelowe Suntech mają 100% szczelne dachy, są również odporne na śniegi, silne wichury czy wścibskie owady.

Wykonane z najwyższej klasy aluminium, które nie reaguje na czynniki atmosferyczne, gwarantują długowieczność i piękny wygląd przez kilkadziesiąt nawet lat. W zasadzie jedynym elementem, który wymienia się w pergoli są silniki. Stosowane w pergolach Suntech, nowoczesne napędy Somfy, zapewniają stabilne działanie, a ich żywotność obliczona jest na 8-12 lat. A potem wystarczy je wymienić.
Szklana pergola ogrodowa
Firma Suntech ma w swojej ofercie również pergole materiałowe, ale to rozwiązanie rekomendowane jest raczej w krajach o ciepłym klimacie. Pergole ze zwijanym dachem wykonanym z tkaniny, nie są odporne na śniegi, dlatego w Polsce polecamy przede wszystkim pergole tarasowe z aluminiowym dachem. Niezwykle ważne są również osłony boczne pergoli, bo przecież samo zadaszenie tarasu nie ochroni nas przed nieprzyjemnym wiatrem czy niską temperaturą. Ale to temat, który szerzej omówimy w kolejnym artykule.

Jak przygotować się do montażu pergoli?

Na początek warto wiedzieć, że pergola ogrodowa Suntech, to potężna konstrukcja, która waży ok. 1 tony lub więcej w zależności od wymiarów tarasu. Niezbędne jest zatem przygotowanie odpowiedniego podłoża do montażu pergoli, aby cała konstrukcja była stabilna i przetrwała nawet największe wichury czy ulewy. W przypadku, gdy montowana jest pergola wolnostojąca, pod każdym słupem należy przygotować punktową wylewkę betonową, do której przytwierdzone zostaną kotwami, masywne słupy pergoli. Wymiary takiej wylewki powinny wynosić 50 x 50cm, a głębokość ok.100 cm w zależności od strefy przymarzania gruntu, które są inne w różnych regionach Polski.
 
Ponadto, jeśli osłony boczne pergoli będą wykonane z przesuwanych szyb, to również należy przygotować odpowiednio podłoże, aby pracowały równomiernie. W tym celu wystarczy wokół obrysu pergoli, przygotować pas wylewki betonowej o głębokości ok. 20 cm i szerokości 30 cm.
Kryta pergola tarasowa
 
Jeśli umieszczamy pergolę na betonowym tarasie czy marzy nam się pergola na balkonie, wtedy słupy mocowane są np. na kotwach chemicznych, bez obawy, że strop będzie przeciekał. Często pergola montowana jest również do jednej ze ścian budynku. Wtedy z jednej strony stosowane są podpory belki montowane do ściany, a drugiej strony dach pergoli stoi na słupach.

Pergola w dachu

Możliwe jest również zamontowanie dachu pergoli bez aluminowych słupów, w opasce betonowej przygotowanej przez klienta. Dobrym przykładem są projekty naszego partnera, firmy Homekoncept-projekty domów nowoczesnych. Ażurowe belki umieszczone na tych tarasach mają tylko funkcję ozdobną i nie chronią przed deszczem, śniegiem czy słońcem.
nowoczesna pergola tarasowa
 
Dlatego coraz częściej klienci zamiast takich belek wybierają właśnie zadaszenie z pergoli. Mamy wtedy pewność, że nasze piękne meble nigdy nie zmokną i nie musimy pamiętać o tym, żeby chować wszystkie rzeczy pozostawione na tarasie przed deszczem. Automatycznie zamykany dach pergoli zawsze zadba o to, żeby nasze sprzęty, mięciutkie podusie czy zabawki dziecka zostały bezpiecznie ukryte pod szczelną konstrukcją pergoli. Kiedy tylko niebo się rozchmurzy, możemy natychmiast otworzyć zadaszenie pergoli i opalać się w promieniach słońca albo cieszyć się widokiem gwiazd. Funkcjonalność tych obydwu rozwiązań jest jak widać diametralnie inna, ale decyzję jakie zadaszenie tarasu wybrać pozostawiamy już Wam.
 
pergola tarasowa nowoczesna
 
Bardzo ważne przy takim montażu jest przygotowanie przez klienta rur spustowych do odprowadzania wody z dachu pergoli. Warto o to zadbać jeszcze na etapie budowy, aby je estetycznie ukryć. Jeśli dom jest gotowy, co oczywiście nie jest przeszkodzą, rynny poprowadzimy na wierzchu elewacji.

Jakie kable przygotować do pergoli?

Warto również pamiętać o wyprowadzeniu przewodów elektrycznych w okolice zadaszenia pergoli, które są niezbędne do zasilenia silników pergoli, rolet, oświetlenia czy promienników podczerwieni. Technicy z firmy Inteligentny Budynek Polska doradzą oczywiście jakie rodzaje kabli należy przygotować, w zależności od tego czy macie inteligentny dom czy tradycyjną instalację elektryczną.
 
 

 Suntech to rozwiązania na miarę lat 20-tych, XXI wieku

pergole suntech

Generalny Dystrybutor SUNTECH
Inteligentny Budynek Polska Sp. z o.o.
ul. Wiślanego Nurtu 3
04-987, Warszawa
tel. +48 666 011 16